Odpowiednia lornetka – jak ją odnaleźć?

Wytrzymały osprzęt właściwej jakości posłuży nam przez sporo lat, wobec tego przed nabyciem lornetki wskazane jest poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego modelu. Podczas poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, wymiar obiektywu oraz odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można stwierdzić, że lornetki to nic innego, jak spojone ze sobą dwie lunety, lecz o jakości obrazu decyduje szereg parametrów. Jednym z najważniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas cele będziemy w stanie dostrzec. Należy jednak mieć świadomość, że za duże powiększenie przekłada się na zredukowanie pola widzenia a także jasności obrazu. W największym stopniu optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Średnica obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontowej soczewki – im pozostanie większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w czasie obserwacji w złym oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem rozstrzygającej decyzji powinno się zastanowić się jeszcze do jakich zastosowań zamierzamy wykorzystać nasz osprzęt. Poniekąd innymi parametrami cechują się lornetki do obserwacji dziennych, a innymi te przeznaczone do użytku wieczorem i w nocy. Jeśli dookoła jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o szerokim obiektywie, dlatego mniejsze rodzaje w zupełności wystarczą do oglądania przyrody. Miłośnicy obserwacji astronomicznych powinni zdecydować się na potężne lornetki, które kumulować będą więcej światła. Najwygodniej taki model zamontować na dodatkowym statywie, co znacznie ułatwi eksploatację.

Koszt ma znaczenie

Dobry osprzęt może być drogi, jednak jego duża cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać parę dni z zakupem oraz nagromadzić więcej funduszy na mocną lornetkę uznanego fabrykanta, która posłuży nam do końca życia, aniżeli kupować kolejne sztuki niskiej jakości.

Tagged , ,