Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu lunety?

Sporo osób lubiących obserwację dzikiej przyrody analizuje kupno solidnego sprzętu, który znacznie to zadanie ułatwi. Wybór lunety może jednakże sprawić niemało kłopotów – którymi kryteriami kierować się podczas podejmowania decyzji?

Przede wszystkim – powiększenie

Jednym z najbardziej znaczących parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej odległe cele będziemy mogli oglądać. Należy jednakże pamiętać, że duże powiększenie wiąże się z masywnymi gabarytami całego osprzętu, co może okazać się mało komfortowe w trakcie wycieczek przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obraz wpływa także rozmiar obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na lepszą jakość obserwacji. Należałoby także zwrócić uwagę na to, czy ostrość obrazu na brzegach jest jednakowo dobra jak w środku.

Praktyczne dodatki

W sklepach specjalistycznych na ogół znaleźć możemy lunety wytworzone ze stali, bądź aluminium. Te drugie są o wiele lżejsze, co przekłada się na wygodę użytkowania. Gdy jednak zdecydujemy się na wersję ze stali, powinno się dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwowania przyrody bez względu na panujące warunki pogodowe powinni rozważyć kupno specjalnej wodoszczelnej obudowy, która skutecznie uratuje przyrząd przed zniszczeniem. Zanim dokonamy zakupu trzeba zastanowić się także, czy chcemy lunetę zestawić z sprzętem fotograficznym czy też kamerą.

Jeśli szukamy lunety do podglądania zwierząt, właściwym wyborem będzie wariant z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki przyrząd zapewni jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.

Tagged , ,